Home > Gry > Felietony > 10 najlepszych gier: rok 2002

10 najlepszych gier: rok 2002

Asus Memo Pad FHD 10

Rok 2002 nie był wcale uboższy o dobre tytuły od poprzedniego – dostaliśmy kolejne odsłony kilku naprawdę dobrych serii, a także parę tytułów, które nadal są świetne i grywalne, pomimo tego, że nigdy nie cieszyły się ogromną popularnością. Zapraszam na bardzo subiektywne zestawienie dziesięciu najlepszych gier roku 2002!

10. Hard Truck: 18 Wheels of Steel

Może nie był to wybitny symulator z doskonałą grafiką czy coś w tym stylu, ale wiążę z tym tytułem bardzo dużo miłych wspomnień. Była to prawdopodobnie pierwsza gra, w jaką zagrałem – mimo wszystko ceniłem ją za, jak wtedy myślałem, ogromną wolność i realizm. Po odpaleniu jej po tych kilku latach może nie mam już tak dobrego mniemania o tej dosyć jednak topornej produkcji, ale wciąż ją uwielbiam.

Hard Truck 18 Wheels of Steel

9. Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty

Kontynuujący historię opisaną w pierwszej części sequel cenionego na całym świecie MGS-a. Wcielamy się tu nie tylko w jednego z najlepszych growych agentów wszech czasów, Snake’a, ale także jego podopiecznego, niejakiego Raidena. Co prawda misji z tym drugim jest na mój gust nieco zbyt dużo, ale mimo to gra powala – przede wszystkim ilością dostępnych gadżetów, wspaniałymi wstawkami filmowymi oraz genialnymi znajdźkami i nawiązaniami, które nadają serii Metal Gear Solid charakteru.

metal gear

8. Syberia

Mimo tego, że nie jestem zbyt wielkim fanem przygodówek typu point&click, Syberia mnie zachwyciła. Jako pierwsze rzucają się w oczy wspaniałe lokalizacje zaprojektowane przez Benoît’a Sokala, znakomitego belgijskiego rysownika. Ponadto gra oferuje świetną fabułę, której całkowite poznanie zajmuje solidny kawał czasu. Gracz dostaje do rozwiązania setki bardzo przemyślanych zagadek, przez co przechodząc Syberię nie sposób się nudzić.

syberia

7. Battlefield 1942

Battlefield był jedną z pierwszych sieciowych strzelanek, która nie stawiała na bezwstydną rozpierduchę, jak to bywało przy Quake’u lub Doomie, ale na taktyczną grę drużynową – jesteśmy częścią kilkuosobowego oddziału i musimy współpracować, by wygrać. Mamy do wyboru kilka klas postaci, a starcia prowadzone są na dużych obszarach, przez co ważne jest wykorzystanie pojazdów oraz samolotów. Mimo swoich lat bardzo przyjemna produkcja, chociaż, prawdę mówiąc, jej sequel przyciągnął mnie do monitora na dużo więcej czasu.

Battlefield 1942

6. Warcraft III: Reign of Chaos

Według mnie jedna z najlepszych gier w dorobku studia Blizzard. Nie ulega wątpliwości, że jest to także genialny reprezentant gatunku strategii czasu rzeczywistego, który powala nie tylko nieśmiertelnymi do dzisiaj rozwiązaniami, ale i cieszącą oko grafiką oraz barwną krainą, w której toczy się akcja. Ponadto trzeci Warcraft oferuje ulepszoną w stosunku do poprzednich części grę sieciową oraz… no, ogólnie, miodny jest bardzo.

Warcraft III Reign of Chaos

5. Soldat

Chyba jedno z niewielu zaskoczeń w tym rankingu. Gra stworzona przez jedną osobę wiadomej narodowości (w końcu Polak potrafi, co nie?), która po dziś dzień udoskonalana jest przez jej twórcę, a także cieszy się ogromną rzeszą fanów projektujących nowe mapy. W skrócie, jest to sieciowy shooter z perspektywą z boku, gwarantujący setki godzin świetnej zabawy.

Soldat

4. The Elder Scrolls III: Morrowind

Trzecia część wybitnej serii nieliniowych RPG-ów, w której gramy stworzoną od podstaw postacią i możemy decydować, czy chcemy iść śladem fabuły, czy może mieć ją w głębokim poważaniu i spędzić mnóstwo czasu eksplorując rozległe obszary, jakie oferuje nam Morrowind. Zdecydowanie jedna z lepszych gier tego gatunku, która nie zestarzała się do dziś i bardzo przyjemnie do niej wrócić, mimo tego, że jej następcy również są niczego sobie.

morrowind

3. Medal of Honor: Allied Assault

Misja na plaży Omaha to bez wątpienia jeden z najlepszych momentów w historii drugowojennych strzelanin. Cały Allied Assault oferuje nam szeroką gamę podobnych misji, będąc jednym z najbardziej klimatycznych tytułów, których akcja dzieje się w latach 39–45. Na uwagę zasługuje sztuczna inteligencja przeciwników oraz różnorodność lokalizacji, w jakich przyjdzie nam pozbywać się kolejnych fal nazistów. W 2002 roku chyba nie było lepszego FPS-a.

Medal of Honor Allied Assault

2. Gothic II

Długo zastanawiałem się nad umieszczeniem drugiego Gothica na pierwszym miejscu zestawienia – sprawy potoczyły się jednak ciut inaczej, co jednak nie zmienia faktu, że jest to produkcja genialna pod każdym względem. Świat jest dużo większy od tego z „jedynki”, nie można narzekać też na fabułę i natłok różnorakich zadań pobocznych, a także mnogość wyborów. Znakomity erpeg.

Gothic II

1. Mafia: The City of Lost Heaven

Czy muszę uzasadniać tę decyzję? 13/10.

Mafia The City of Lost Heaven

Autor tekstu:

Kuba Łaszkiewicz – wielki fan muzyki alternatywnej (Lao Che, Pablopavo) oraz rockowej (Pink Floyd, Led Zeppelin). Zapalony czytelnik, kolekcjoner gier, książek i płyt. Zagra we wszystko, co nie jest skomplikowaną strategią albo grą ruchową.

facebook