Home > Gry > Felietony > 10 najlepszych gier: rok 2006

10 najlepszych gier: rok 2006

Rok 2006 nie przyniósł ogromu naprawdę genialnych produkcji, ale muszę przyznać, że z wyborem dziesięciu najlepszych gier miałem problem – w zestawieniu poniżej znalazło się kilka tytułów mogących pochwalić się ciekawymi, niespotykanymi dotąd rozwiązaniami i mechaniką rozgrywki, a także parę gier już teraz mających status kultowych. Zapraszam.

10. LEGO Star Wars II: The Original Trilogy

10. LEGO Star Wars II: The Original Trilogy

 

Druga część pamiętnej serii LEGO Star Wars. Według mnie znacząco lepsza od poprzedniczki, oferująca dziesiątki godzin znakomitej zabawy nie tylko zagorzałym fanom uniwersum, a także nie tylko dzieciom – produkcja ta, jak zresztą każda inna odsłona tej serii, zapewni mnóstwo radochy wszystkim, którzy lubują się w rozbijaniu klocków i dużej dawce humoru.

9. Runaway 2: Sen Żółwia

Sequel wydanej w 2003 znakomitej przygodówki, która, nawiasem mówiąc, również znalazła się w jednym z poprzednich TOP 10. Pochwalić się może do tej pory przyjemną dla oka kreskówkową grafiką, masą ciekawych rozwiązań, ciekawą fabułą i wszystkim innym, co idealnej przygodówce jest potrzebne.

8. Forbidden Siren 2

8. Forbidden Siren2

Zakładając, bardzo optymistycznie, że tekst ten przeczyta 50 osób, pozdrawiam te dwie, które kojarzą ten tytuł. Jest to niezbyt popularna na rynku europejskim produkcja będąca typowo japońskim survival horrorem – a więc nie obędzie się bez duchów i dziwactw. Nie mogę powiedzieć, że przyjemna gra, ale z pewnością warta uwagi. I potrafiąca naprawdę przestraszyć.

7. Microsoft Flight Simulator X

Nie ulega wątpliwości, iż jest to produkcja przeznaczona głównie dla hobbystów i maniaków latania. Tak realistycznego symulatora nie dostaliśmy nigdy wcześniej i prawdopodobnie się takowego nie doczekamy jeszcze długo. Jest to produkcja znana przede wszystkim z niewiarygodnego wręcz dopracowania szczegółów, a także bardzo dużego świata. Poza tym, rzesze maniaków owego symulatora gromadzą się na wszelakich forach i w sumie można by uznać Flight Simulatora za naprawdę ciekawe hobby.

6. Resistance: Fall of Man

6. Resistance: Fall of Man

 

Jedna z pierwszych gier, jakie ukazały się na wydanej w 2006 roku konsoli PlayStation 3. Nie jest to może nad wyraz genialny shooter, ale z pewnością zasługuje na uwagę ze względu na klimat, kilka ciekawych mechanik, a także radochę płynącą z eliminacji kolejnych przeciwników.

5. Table Tennis

Naprawdę nie mam pojęcia, dlaczego ten tytuł nie został przez graczy zapamiętany i w sumie niewiele osób o nim pamięta. Jest to według mnie jedna z najbardziej niedocenionych gier ostatnich lat – a szkoda, bo zasługuje na uwagę nie tylko dlatego, że została wydana pod marką Rockstara. Świetny symulator rozgrywek ping-pongowych.

4. Gothic III

4. Gothic 3

 

Trochę mi głupio umieszczać trzeciego Gothica poza podium, ale siły wyższe mi w tym przeszkodziły. Część ta może nie jest tak genialna i epicka jak “dwójka”, ale z pewnością jest jednym z najlepszych erpegów, jakie w ogóle ujrzały światło dzienne, oferując gigantyczny, barwny świat, mnogość zadań i ciekawą fabułę.

3. Call of Juarez

Gra polskiego studia Techland, która może nie podbiła rynku tak, jak tego oczekiwano, ale z pewnością jest jednym z najciekawszych tytułów, których akcja rozgrywa się na słynnym Dzikim Zachodzie. Przejście gry zajmie nam kilkanaście godzin, zapewniając mnóstwo nieskrępowanej radochy z zabijania kolejnych przeciwników – co ciekawe, zawiera także elementy skradane, a także pozwala wcielić się w dwie postacie. Polecam z całego serca.

2. Gears of War

2. Gears of War

 

Gears of War to jedna z najlepszych serii, jakie w ogóle powstały z myślą o konsoli Xbox 360 (co prawda pierwsza część rok później została przeniesiona także na komputery, ale kolejne odsłony już nie). Nie ulega wątpliwości, że może pochwalić się nie tylko świetną fabułą, ale także niesamowitą grywalnością i masą ciekawych rozwiązań.

1. Company of Heroes: Kompania Braci

Nad wyraz genialna strategia czasu rzeczywistego, która pozwala nam przejąć dowodzenie nad oddziałami walczącymi na różnych frontach drugiej wojny światowej. Chyba nie muszę snuć wywodów na temat genialności owej produkcji – jeśli ktoś jeszcze nie miał styczności, lub, o zgrozo, nie słyszał o tej grze, musi natychmiast się w nią zaopatrzyć.